Magas tápértékű, dús fehérjeforrás (14%), rostban gazdag, valamint található benne B- és E-vitamin, magnézium, foszfor, kalcium és vas. Nem tartalmaz glutént, ezért könnyen emészthető.

Gyorsan megfőzhető, kellemesen semleges ízének és állagának köszönhetően készíthetjük köretnek, kásának, főételnek vagy desszertnek is. Elkészíthetünk belőle mindent, amit rizsből vagy kölesből készítenénk.

Rendszertanilag nem gabonaféléről van szó, valójában a paraj és a cékla családjába sorolható a növény. Latin neve: Chenopodium quinoa. Egész pontosan a quinoa pszeudocereália, azaz ún. álgabona. Jelentős keményítőtartalmú magját a gabonafélékhez hasonlóan használják fel.

Már 8-9 ezer évvel ezelőtt előszeretettel fogyasztotta az ember, az inkák pedig szent ételnek tartották, és a „Gabona anyja” néven emlegették. Az inka harcosok a quinoamagnak köszönhetően nagyon kitartóak voltak, és az átlagnál jóval gyorsabban gyógyultak fel a harcban szerzett sérüléseikből. A tavaszi vetések alkalmával az istenként tisztelt inka császár egy aranyhegyű lapáttal kezdte meg a quinoa vetését. Ezt a szertartást egészen Francisco Pizarro érkezéséig, 1532-ig minden évben megtartották. Ám a konkvisztádoroknak köszönhetően nem csak az inkák birodalma vált semmivé, hanem a quinoa is eltűnt. Az élelmes bennszülöttek a quinoát még magasabb, a spanyolok által már nem ellenőrzött területekre vitték, és itt termesztették tovább. Annyira jól sikerült a dolog titokban tartása, hogy az 1970-es évekig szinte senki nem tudott a növény létezéséről, amikor egy bolíviai születésű filozófus javasolta a tanítványainak és követőinek, hogy ezzel a növénnyel táplálkozzanak. Az 1980-as években kezdték meg újra a termesztését Coloradóban.

Kinézetre lágyszárú, lisztes, egynyári növény, mely 1,8-2 méter magasra is megnő és a köleshez hasonló szemes terménye van. Leginkább a hazánkban is termő piros és fehér libatopfélékre hasonlít, viszont a virágbogara kurtább, levele és magva sárgás-fehér.  Levelei spenótra emlékeztetnek, magjait a szár csúcsán hozza. Ezek apró, elefántcsont-színű, a köleshez hasonló méretű gyöngyszemecskék.

Miért érdemes quinoát enni?

1.A quinoa az egyik legtöbb ásványi anyagot és tápanyagot tartalmazó, legtáplálóbb gabona, nem hiába tartották az inkák a „Magok Anyjának”. Rengeteg fontos vitamint tartalmaz: B-vitaminokat (B1, B2, B3), C-, E-vitamint és ß–karotint. (Ez utóbbi három fontos antioxidáns, tehát jelentősen hozzájárul a káros szabad gyökök hatástalanításához, ezért sportolók számára különösen ajánlható, valamint a daganatmegelőző étrendnek is hasznos összetevője is lehet.) Az ásványi anyagok közül különösen gazdag magnéziumban, kalciumban, vasban, káliumban, illetve foszforban és cinket is tartalmaz. Ezzel a magas ásványi anyag tartalmával jó pár gabonafélét túlszárnyal (búza, árpa, zab, rizs).

2.Lassan lebomló szénhidrátforrás, sok rosttal. Cukorbetegek, székrekedéssel küzdők, fogyókúrázók, kismamák, idősek számára is javasolható. Méregtelenítő kúrák nagyszerű alkotóeleme lehet, ha belevágsz a májméregtelenítő kúrába ne felejts el beszerezni egy adagot!

3.Minden esszenciális aminosavat tartalmaz. Igen figyelemreméltó a lizin, cisztin és metionin tartalma. Fehérjetartalma 13,3-15,2%. Összehasonlításul a rizs fehérjetartalma 7,4 %, a búzáé pedig 11,7 %. Vegetáriánusoknak, vegánoknak különösen ajánlott, bátran helyettesíthetőek vele az állati fehérjék.

4.Gluténmentes, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

5.Lúgosító hatással is bír, e tekintetben a vadrizshez, az amaránthoz és a csíráztatott magvakhoz hasonló.

6.Zsírtartalma a gabonaféléknél nagyobb, főként telítetlen zsírsavakból tevődik össze.

Hogyan használd fel a quinoát?

Dél-Amerikában a magját vízben vagy tejben megfőzik és pépesen fogyasztják. Szokták lisztté őrölni is, azután megpörkölik, és gabonaként használják fel. Termőterületén a levelét is fogyasztják, ám hazánkban csupán magja kapható.

 

A boltokban háromféle quinoával találkozhatunk, a magok lehetnek elefántcsont színűek, pirosak vagy feketék. A szín és az íz között némi összefüggés tapasztalható. A legenyhébb ízű a fehér mag, a piros és a fekete kissé ropogósabb szerkezetű, és cseppet erőteljesebb aromájú.

Köleshez hasonló magjainak kellemesen semleges íze van, ezért akár édes, akár sós fogásokat is készíthetünk belőle. A semleges ízhez semleges állag párosul, melynek köszönhetően igen sokoldalú élelmiszer.

Készíthetjük magában köretnek, kásának, főételnek, levesbetétnek vagy desszertnek. Tehetjük müzlikbe, könnyű, friss salátákba, és belekeverhetjük töltelékekbe is. Még akár egy vegetáriánus krokett alapanyaga is lehet.  Bármely fogásban helyettesítheti a rizst vagy a kölest. Kíváncsi lennék, milyen lehet a Köles rudi Quinoa rudiként? Elkészítése egyszerű, hisz igen gyorsan megfő, főzési ideje nem több, mint10-15 perc. A felületét kesernyés ízű szaponinok borítják, ezért érdemes jó alaposan megmosni, mielőtt felhasználnánk. (A szaponin funkciója, hogy távol tartja a rovarokat és a madarakat a növénytől, így a növényvédelmet a quinoa maga megoldja.) Az apró magvak egyébként nagyon felszaporodnak főzéskor, kétszeresükre, háromszorosukra dagadnak! Ha főzés előtt átpirítjuk, kellemes diós ízzel gazdagodik az ételünk.

A quinoa magját ki is lehet pattogtatni, kapható is kipattogtatott formájában is. Lisztjéből önállóan, vagy búzaliszttel keverve kenyeret, süteményt, palacsintát sütnek, illetve létezik már quinoa ital is.